Aspirin® Complex Hot Drink

Aspirin® Complex Hot Drink

500mg/30 mg granule pentru suspensie orală

Aspirin® Complex Hot Drink 500mg/30 mg granule pentru suspensie orală se utilizează pentru tratamentul simptomatic al congestiei nazale/sinusale (rinosinuzită), însoțită de durere şi febră, asociate răcelii şi/sau manifestărilor asemănătoare gripei.  
Sub formă de granule pentru suspensie orală care se dizolvă în apă fierbinte, dar nu clocotită.

PROSPECT

 

Ameliorarea rapidă a simptomelor răcelii, gripei și rinosinuzitei 

  • Concentrația plasmatică maximă se atinge după 10 - 20 de minute pentru ASA

În cazul apariției congestiei nazale din cadrul răcelii, gripei și rinosinuzitei , însoțită de durere şi febră, sarcinile de zi cu zi de acasă sau de la locul de muncă devin mai dificil de dus la bun sfârșit. Calitatea vieții va avea de suferit. Aspirin® Complex Hot Drink 500 mg/30 mg granule pentru suspensie orală poate oferi ameliorarea simptomelor: decongestionează rapid nasul și sinusurile, oferind senzația de respirație ușoară și reduce durerea și febra.

Care sunt avantajele Aspirin® Complex Hot Drink?

Este indicat pentru tratamentul pe termen scurt al răcelii, gripei și rinosinuzitei. Aspirin® Complex Hot Drink luptă cu simptomele specifice:

  • Febră
  • Congestie nazală
  • Dureri de cap
  • Dureri in gat
  • Dureri musculare

În special pentru pacienții care suferă de simptome multiple ale răcelii, gripei și rinosinuzitei. 


Aspirin® Complex Hot Drink este adaptat în mod specific la nevoile pacienților pentru tratamentul pe termen scurt al simptomelor răcelii, gripei și rinosinuzitei.

Aspirin® Complex Hot Drink – administrare ușoară, ameliorare rapidă

Aspirin® Complex Hot Drink se prezintă sub forma unor granule dizolvabile în apă. Se amestecă conținutul a unu, maxim două plicuri într-un pahar cu apă fierbinte și se bea imediat. Poți repeta doza unică după patru până la opt ore, dar nu trebuie să iei o cantitate mai mare decât conținutul a șase plicuri pe parcursul unei zile. Conține zahăr. Băutura fierbinte cu vapori de eucalipt-mentă oferă o senzație de prospețime. Află mai multe despre administrarea produsului în timpul sarcinii și în timpul alăptării sau despre efectele potențiale adverse ale acestuia din prospect 
 

Femeie cu respirație liberă

Doze recomandate

Vârstă Doză individuală Doze zilnice  
Adulți și adolescenți peste 16 ani 1-2 plicuri până la 6 plicuri 

ASPIRIN® COMPLEX HOT DRINK nu trebuie administrat mai mult de 3 zile fără un consult medical.

Dacă unul dintre simptome predomină, tratamentul prin monoterapie este mai potrivit. 

ASPIRIN® COMPLEX HOT DRINK nu este indicat pentru utilizare la copii şi adolescenţi cu vârsta sub 16 ani fără recomandarea medicului.
Din cauza experienţei limitate cu ASPIRIN® COMPLEX HOT DRINK la copii și adolescenţi, pentru aceste categorii de vârstă nu pot fi recomandate doze specifice.

ASPIRIN® COMPLEX HOT DRINK trebuie dizolvat într-un pahar cu apă fierbinte, dar nu clocotită. Înainte de administrare, suspensia orală se lasă să se răcească până la o temperatură corespunzătoare.
Granulele nu se dizolvă complet.

ASPIRIN® COMPLEX HOT DRINK este contraindicat în sarcină și alăptare.

ASPIRIN® COMPLEX HOT DRINK aparţine unui grup de medicamente (AINS) care pot afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la oprirea administrării medicamentului.

Aspirin® Complex Hot Drink, un produs cu o combinație unică de substanțe active pentru ameliorarea simptomelor multiple de răceală, gripă și rinosinuzită


Aspirin® Complex Hot Drink ameliorează simptomele neplăcute ale răcelii, gripei și rinosinuzitei, în special prin combinația unică de substanțe active, acid acetilsalicilic și pseudoefedrină, care și-au dovedit eficacitatea. 

Acid acetilsalicilic

Substanța activă acid acetilsalicilic (ASA) din Aspirin® inhibă formarea anumitor substanțe mesagere, numite prostaglandine care sunt mediatori ai inflamației. Acest lucru determină reducerea durerii și manifestărilor inflamatorii.

Pseudoefedrina

Substanța activă, pseudoefedrină, stimulează unii receptori specifici de la nivelul musculaturii netede vasculare determinând constricția la nivelul mucoasei nazale și astfel, are efect decongestionant.