Aspirin® Plus C Forte are dublă putere într-o singură tabletă efervescentă.

Dacă prezentați simptome de răceală  sau gripă precum febră, dureri de cap, dureri musculare sau dureri în gât, acționați rapid. Folosiți Aspirin® Plus C Forte, un medicament care combate simptomele răcelii și gripei, și conține vitamina C care contribuie la întărirea sistemul imunitar. Aspirin® Plus C Forte acționează fiind special conceput pentru a continua să vă bucurați de viață și de planurile dumneavoastră.

Prin ce se distinge Aspirin® Plus C Forte?

Doză dublă

Cantitate dublă de ingrediente active

Acțiune antiinflamatoare

Are proprietăți antiinflamatorii, analgezice și antipiretice

Vitamina C

Vitamina C întărește sistemul imunitar

Ajutor rapid în caz de răceală și gripă

Formulă solubilă, ușor de administrat

Aspirin Plus C Forte compoziție

Aspirin® Plus C Forte compoziție și acțiune

Aspirin® Plus C Forte este un medicament sub formă de comprimate efervescente. Fiecare comprimat efervescent conține următoarele substanțe active: acid acetilsalicilic 800 mg și acid ascorbic 480 mg , cunoscut și sub denumirea de vitamina C. Acidul acetilsalicilic este o substanță activă cu acțiune complexă, a cărui scop principal este inhibarea producției de prostaglandine. Aceste substanțe mesager amplifică sensibilitatea receptorilor pentru durere. Când producția lor este oprită, receptorii pentru durere devin mai puțin sensibili la stimuli, ceea ce ameliorează senzația de durere. Inhibarea producției de prostaglandine reduce, de asemenea, inflamația. Datorită acestui lucru, Aspirin® Plus C Forte prezintă o acțiune analgezică, antiinflamatoare și antipiretică. 
Medicamentul combate următoarele simptome ale răcelii și gripei:

Conținutul suplimentar de vitamina C întărește sistemul imunitar.

Cum se administrează Aspirin® Plus C Forte?

Aspirin® Plus C Forte este un medicament sub formă de comprimate efervescente. Comprimatele se dizolvă într-un pahar cu apă înainte de a fi administrate.
Comprimatul efervescent eliberează imediat substanțele active conținute, astfel încât acestea să poată fi absorbite rapid de corp. Aspirin® Plus C Forte conține, de asemenea, substanțe tampon, datorită cărora substanța activă se dizolvă mai bine, iar corpul își revine mai rapid!

Medicamentul Aspirin® Plus C Forte se dizolvă în apă, consumul crescut de lichide fiind recomandat în caz de răceală sau gripă.

Aspirin Plus C Forte acțiune
Cantitate dublă de substanțe active

Pentru a combate mai bine simptomele de răceală și gripă:

Vitamina C

Întărește sistemul imunitar, iar dumneavoastră vă reveniți mai repede

Sub formă de comprimate efervescente

Accelerează absorbția și favorizează consumul mai mare de lichide

Marca Aspirin® calitate germană garantă de compania Bayer

120 de ani de tradiție și studii clinice

Cum se administrează medicamentul Aspirin® Plus C Forte?

Doza recomandată de Aspirin®C Forte:

Vârstă Doză unică Doza zilnică recomandată
Adolescenți și adulți (cu vârsta ≥16 ani) 1 comprimat efervescent 3 comprimate efervescente

 

În caz de nevoie, următoarea doză poate fi administrată la un interval de 4-8 ore. Comprimatele efervescente Aspirin® Plus C Forte nu conțin gluten sau lactoză. A nu se administra produsul Aspirin Plus C Forte copiilor și adolescenților.

Doza zilnică recomandată de acid acetilsalicilic pentru copii este de 60 mg/kg masă corporală, împărţită în 2-3 doze, echivalent cu 15 mg/kg la fiecare 6 ore. ASPIRIN PLUS C FORTE nu trebuie sa fie administrat copiilor cu vârsta mai mică de 12 ani. 

Comprimatele efervescente se dizolvă într-un pahar cu apă înainte de a fi administrate. Comprimate efervescente nu trebuie luate pe stomacul gol pentru a preveni iritaţia gastrică. 

Nu luați acest medicament în ultimul trimestru de sarcină (după săptămâna 24 de sarcină), din cauza riscului crescut al complicaţiilor pentru mamă şi făt.
În primul şi al doilea trimestru de sarcină (pe parcursul primelor 24 de săptămâni) trebuie să cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte de a lua acest medicament.
Dacă ați luat deja acest medicament în timpul sarcinii, trebuie să contactați imediat medicul dumneavoastră.

Tratamentul cu ASPIRIN PLUS C FORTE  nu este recomandat în timpul alăptării, deoarece trece în laptele matern. 
Acest medicament aparține unui grup de medicamente (AINS) care pot afecta fertilitatea femeilor. Acest
efect este reversibil la oprirea administrării medicamentului.

Pentru mai multe informații privind utilizarea produsului în timpul sarcinii și alăptării sau efectele secundare, consultați prospectul din cutie.

Întrebări frecvente

    Substanța activă din compoziția medicamentului Aspirin® Plus C Forte este acidul acetilsalicilic. Mecanismul de acțiune al acidului acetilsalicilic este amplu documentat. Acesta oprește producția substanțelor cunoscute sub denumirea de prostaglandine, care sunt implicate în mecanismele de apariție a durerii, febrei și inflamației. A doua substanță activă conținută în acest produs este vitamina C, care stimulează sistemul imunitar să lupte împotriva bolii.

    Orice medicament, mai ales atunci când este utilizat fără supravegherea medicului sau farmacistului, poate avea efecte secundare. Acidul acetilsalicilic este folosit de peste 100 de ani de oameni din întreaga lume, care nu trebuie să își mai facă griji pentru sănătatea lor. Informații detaliate despre efectele secundare ale medicamentului Aspirin® Plus C Forte pot fi găsite în prospectul inclus în cutie. În cazul în care manifestați reacții adverse, adresați-vă medicului sau farmacistului. Acestea pot include orice reacții adverse nemenționate în prospect.

    Acidul acetilsalicilic nu afectează de obicei acțiunea majorității medicamentelor prescrise de medicul dumneavoastră. Cu toate acestea, informați medicul sau farmacistul dacă luați sau ați luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente.
    Nu luați Aspirin® Plus C Forte dacă sunteți sub tratament cu metotrexat, administrat în doze peste 15 mg pe săptămână. 
    Adresați-vă medicului sau farmacistului înainte de administrarea Aspirin® Plus C Forte dacă luați oricare dintre următoarele medicamente - medicamente anticoagulante, medicamente pentru diabet, gută, antidepresive, diuretice sau unele medicamente pentru hipertensiune arterială. 
    Informații adiționale privind posibilele interacțiuni medicamentoase și riscurile pot fi găsite în prospectul din cutie.

    Diabetul nu reprezintă o contraindicație în ceea ce privește utilizarea Aspirin® Plus C Forte, dar acțiunea unor medicamente antidiabetice poate fi afectată de acidul acetilsalicilic. În această situație, vă recomandăm să consultați un medic cu experiență în istoricul bolii și medicamentele utilizate.

    Din punct de vedere al mecanismului de acțiune, care constă în inhibarea enzimei ciclooxigenază, responsabilă, printre altele, pentru producerea de prostaglandine și tromboxani, Aspirin® Plus C Forte poate determina inhibarea coagulării sângelui. Acesta reprezintă un efect advers, deoarece poate declanșa sângerări, cât și un beneficiu în unele cazuri. Există pe piață diverse medicamente care conțin acid acetilsalicilic și care sunt utilizate pentru a preveni atacurile de cord și accidentele vasculare cerebrale

    Femeile însărcinate nu trebuie să ia medicamente care conțin acid acetilsalicilic fără acordul unui medic și sub monitorizarea acestuia.

    Aspirin® Plus C Forte (Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum), 800 mg + 480 mg, comprimate efervescente.
    Indicații: Tratamentul simptomatic al durerilor ușoare până la moderate, cum sunt , dureri de cap, dureri de dinți, dureri musculare. Tratamentul simptomatic al durerii și febrei  asociate răcelii și gripei.
    Contraindicații: hipersensibilitate la substanța activă - acid acetilsalicilic, alți salicilați sau orice altă componentă a produsului, diateză hemoragică, ulcer gastric acut sau ulcer duodenal, antecedente de atacuri de astm bronșic, induse de administrarea de salicilați sau substanțe cu efect similar, în special de medicamente antiinflamatoare nesteroidiene, utilizarea concomitentă cu metotrexat în doze de 15 mg pe săptămână sau mai mult, insuficiență cardiacă severă, insuficiență hepatică severă sau insuficiență renală severă, ultimul trimestru de sarcină copii și adolescenți.