Aspirin® Plus C îndepărtează rapid febra și durerile asociate răcelii și gripei

Aspirin® Plus C îndepărtează rapid febra și durerile asociate răcelii și gripei

Aspirin® Plus C oferă ajutor rapid împotriva durerilor de cap, durerilor asociate răcelii și gripei și a febrei. 

PROSPECT

Beneficiile Aspirin® Plus C 400/240 mg comprimate efervescente

Cum ajută Aspirin® Plus C?

Aspirin® Plus C este pentru tratamentul simptomatic al durerilor asociate răcelii și gripei precum dureri de cap, durerea în gât, dureri musculare și febră. De ce este tratamentul potrivit? Aspirin® Plus C comprimate efervescente întărește mecanismele de apărare ale organismului și te poate ajuta să îți revii rapid. Comprimatul efervescent conține 400 mg de acid acetilsalicilic (ASA) pentru ameliorarea simptomelor și 240 mg de acid ascorbic, cunoscut în mod obișnuit ca vitamina C, pentru suport imunitar.
Combinația de vitamina C și ASA contribuie la reducerea iritației mucoasei stomacului, datorită proprietăților antioxidante ale vitaminei C, rezultând un profil de tolerabilitate favorabil. Antioxidanții, cum ar fi vitamina C, inhibă procesele de oxidare din organism care, altfel, pot provoca daune. Acest efect protector al vitaminei C este unul dintre motivele pentru care Aspirin® Plus C este bine tolerat de stomac.

De ce este Aspirin® Plus C sub formă de comprimate efervescente?

Comprimatul efervescent se dizolvă în apă. Efervescența eliberează rapid ingredientele active pentru a permite absorbția rapidă în organism. Aspirin® Plus C conține, de asemenea, substanțe tampon care fac ingredientul activ mult mai solubil.

Vitamina C

Iritarea mucoasei stomacului este redusă de proprietățile antioxidante ale vitaminei C

Îndepărtează rapid durerea

Împotriva durerilor de cap, durerilor în gât, a durerilor musculare 

Remedii „de casă” împotriva febrei

Compresele la picioare, lichidele în belșug și ceaiurile din plante pot scădea febra

Ameliorează stările febrile 

Efect antipiretic 

Bărbat cu dureri de cap

Cum se administrează Aspirin® Plus C

Aspirin® Plus C trebuie lăsat să se dizolve complet în apă și apoi băut imediat. 

Doze recomandate:

VârstăDoză individualăDoze zilnice  
Adolescenți și adulți (cu vârsta ≥16 ani)1-2 comprimate efervescente4-8 comprimate efervescente

 

Doza se poate repeta în funcţie de necesităţi la intervale de 4-8 ore, fără să se depăşească doza zilnică maximă de 4000 mg acid acetilsalicilic (8 comprimate efervescente).
Se recomandă a nu se depăşi doza de 1 g acid ascorbic pe zi, timp îndelungat. 

Comprimatele efervescente se dizolvă într-un pahar cu apă înainte de administrare.

Contraindicații:

- dacă sunteti alergic la acidul acetilsalicilic sau alte antiinflamatoare nesteroidiene sau oricare dintre componenetele acestui medicament, dacă aveți ulcer gastric sau duodenal activ, dacă aveți tendință de sângerare crescută (diateză hemoragică); dacă aveți antecedente de astm bronșic; dacă aveți insuficiență hepatică/renală gravă ; dacă aveți insuficiență cardiacă neconpensată; dacă sunteți în ultimul trimestru de sarcină. 

ASPIRIN® PLUS C nu trebuie administrat pentru mai mult de 3-5 zile fără a se consulta medicul.

În primul şi al doilea trimestru de sarcină trebuie să cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte de a lua acest medicament sau alte medicamente care conţin acid acetilsalicilic. ASPIRIN® PLUS C nu trebuie utilizat în ultimul trimestru de sarcină, datorită riscului crescut al complicaţiilor pentru mamă şi făt în timpul naşterii.

În general, nu este necesar să se oprească alăptarea în cazul utilizării medicamentului pe termen scurt, la dozele recomandate pentru dureri sau febră. Totuşi, dacă utilizarea pe termen lung şi/sau în doze mari (mai mult de 6 comprimate efervescente pe zi) a fost prescrisă în cazuri izolate, pacienta trebuie să întrerupă alăptarea.

Acidul ascorbic poate fi administrat în timpul sarcinii dacă se respectă dozele recomandate.

Medicamentul face parte dintr-o clasă de medicamente care pot afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la încetarea tratamentului.

Aflați mai multe, de ex. despre administrarea produsului în timpul sarcinii și în timpul alăptării sau despre efectele adverse ale acestuia din prospect.